Přírodní charakteristika města

Životní prostředí v Rožnově pod Radhoštěm má vysokou úroveň díky vysokému procentu zalesněných ploch. Podnebí je zde mírně teplé, i když leží v chladné klimatické oblasti. Město leží v území Chráněné krajinné oblasti Beskydy a v NATURA 2000.

 

Příroda

Katastrální území města tvoří 49 % zalesněné plochy. Převažují zde kulturní porosty smrku a jiných jehličnanů, listnaté a smíšené porosty tvoří pouze menší část. V seznamu ohrožených druhů rostlin pro CHKO Beskydy jsou v Rožnově zaznamenány dva silně ohrožené druhy rostlin, 7 ohrožených a 10 rostlinných druhů vyžaduje pozornost. Je zde zastoupení jasanovo-olšových luhů, dubohabrové lesy, dubohabříny, bučiny, jedlobučiny a v nejvyšších polohách hor jsou suťové lesy.

            Rožnov patří do dvou fytogeografických oblastí a to do karpatského mezofytiku a karpatskému oreofytiku. Louky a pastviny byly na Rožnovsku až na výjimky zničeny nešetrným způsobem hospodaření. Na území Rožnova se vyskytuje 11 druhů orchidejí z celkového počtu 50 druhů, které byly v celé České republice zjištěny. Rozšířeným typem lučních porostů na území Rožnova jsou ovsíkové louky plné bílých kopretin, modrých zvonků. Na území Rožnova je velký počet mokřadů, které mají v krajině nezastupitelnou roli a bylo zde zjištěno až 200 druhů hub.

            Fauna Rožnova je spojena s pestrostí zdejší krajiny a tak je stále rozmanitá i přes intenzivní zemědělské hospodaření, bezohledný lov, kácení lesů. Důležité pro přežití živočichů jsou lesy, křoviny, louky, pastviny, vodní toky a tůně, drobné remízky a malé mokřady, které se na území Rožnova pod Radhoštěm nachází. [1]

Vodstvo

Hlavním tokem protékajícím Rožnovem pod Radhoštěm je Rožnovská Bečva, která je jedním z nejrozkolísanějších toků na území České republiky. Bečva pramení na severních svazích Vysoké v nadmořské výšce 950 m a na území města je po celém úseku zregulovaná. Nejvýznamnějším přítokem Bečvy je Hažovický potok, jehož přítoků jsou přírodně nejzachovalejší potoky Studený a Uhliský. V potoce Studený se vyskytuje rak říční. Dalšími významnými přítoky Bečvy jsou Veřmířovský a Kaní potok. Jihozápadní hranicí Rožnova a také současně hranicí CHKO Beskydy je Starozuberský potok. V Rožnově najdeme i několik vodních ploch a tůní. Největší vodní plochu tvoří uměle vytvořené nádrže vodárenského území města. Tůně najdeme v okolí Hradiska, ve Valašském muzeu v přírodě a jeho okolí nebo na Koryčanských Pasekách. Nachází se zde i mnoho vodních pramenů jako jsou studánky Krystanka, studánky v Mokrém, Na Rýsové, Ve Sladkém. [1]

Klimatické oblasti Rožnova



[1]  Rožnov pod Radhoštěm [online]. 2008-2013 [cit. 2013-05-26]. Dostupné z: https://roznov.cz/